а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мантил

мн. мантили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4025
Капут од потенок, полесен материјал, за пролет и есен.
Англиски: coat Германски: Mantel Албански: manto, mantel, pardesy