а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маноса

(се) маносаа
Вид збор: Глагол, свршен
Кај растенијата - фати мана, болест.
Примери:
Сите цвеќиња ми се маносаа.
Изведенки
1. маносува несв.
(се) маносуваат
2. маносување ср.
глаг. им.