а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манлив

манливиот
Вид збор: Придавка
Што има мана, недостаток.
Англиски: faulty
Примери:
Манливите овошки се тргаат настрана.
Изведенки
манливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи