а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манихеец

мн. манихејци
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на манихејството
Употреба: Историја
Примери:
Манихејците тврделе дека материјалното тело се поистоветува со злото и дека е предодредено да биде осудено.
Изведенки
1. манихејка ж.
мн. маникејки
2. манихејски прид.
манихејскиот
Пример: манихејско учење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи