а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манифест

мн. манифести
Вид збор: Именка, машки род
Писмен проглас од власта за народот; писмен проглас до јавноста на политичко, културно или друго движење со програмска содржина.
Англиски: manifesto
Употреба: Политика
Примери:
Крушевски манифест
манифест на мирот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи