а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манифестант

мн. манифестанти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што учествува во манифестација.
Употреба: Политика
Примери:
По улицата се движеше голема група манифестанти.
Изведенки
манифестантка ж.
мн. манифестантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи