а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манирист

мн. маниристи
Вид збор: Именка, машки род
Претставник на маниризмот.
Англиски: mannerist Албански: manerist
Употреба: Уметност
Изведенки
маниристички прид.
маниристичкиот
Пример: Маниристичко сликање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи