а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маниризам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Постојано повторување на иста постапка во творештвото.
Англиски: mannerism Албански: manerizëm
2. Правец во уметноста што се појавил на преминот од ренесансата во барок.
Англиски: mannerism Албански: manerizëm
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи