а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манипулант

мн. манипуланти
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се грижи за апаратите, за алатот и за предметите за обработка во едно претпријатие.
Англиски: manipulator Албански: manipulant, manipulues
Примери:
Тој беше главен манипулант во работилницата.
2. Човек што на нечесен начин искористува податоци за постигнување лични цели.
Англиски: manipulator Албански: manipulant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од разни манипуланти во фирмата, чесните не можеа да напредуваат.
Изведенки
1. манипулантка ж.
мн. манипулантки
2. манипулантски прид.
манипулантскиот
Пример: манипулантско однесување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи