а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манжетна

мн. манжетни
Вид збор: Именка, женски род
1. Краен двојно поставен дел од ракав на кошула кој се закопчува.
Англиски: cuff Француски: manchette Албански: manshetë, mëngë
2. Краен дел од ногавица на панталони којшто е завратен и, обично, зашиен.
Англиски: sleeve Француски: manchette Албански: manshetë, mëngë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи