а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манекен

мн. манекени
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што професионално, носејќи на себе, прикажува модерна облека на модни ревии или за модни списанија.
Англиски: model Албански: model, maneken
2. Кукла со човечки димензии којашто се облекува и се става во излог на продавница за облека.
Англиски: mannequin Албански: manekin
Примери:
Манекените во излогот сѐ уште седеа голи.
Изведенки
1. манекенка ж.
мн. манекенки
2. манекенски прид.
манекенскиот
Пример: Манекенска става.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи