а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маневрира

маневрираат, маневрирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29259
1. Прави маневар, маневра или маневри.
Англиски: maneuver Албански: manevroj
Употреба: Воен термин
2. Прави интриги, махинации.
Англиски: maneuver Албански: manevroj, bëj hile
Употреба: Преносно значење
Примери:
Маневрираше со луѓето на најбезобразен начин.
Изведенки
маневрирање ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК