а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маневар

мн. маневри
Вид збор: Именка, машки род
1. Преместување вагони, локомотиви или цели композиции на железничка станица.
Англиски: maneuver Албански: manovër
2. Воена вежба.
Албански: manovër
Употреба: Воен термин
Примери:
Се одржаа маневри со сите родови на војската.
3. интрига, махинација
Англиски: intrigue Албански: manevrim, intrigë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со вешти маневри успеа да дојде до директорска позиција.
Изведенки
1. маневра ж.
мн. маневри
2. маневарски прид.
маневарскиот
Пример: Маневарски простор.
3. маневрен прид.
маневрениот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи