а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандра

мн. мандри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30517
Место, обично во планина, каде што се молзат овците и се преработува млеко.
Турски: mandıra Албански: vend malor për mjeljen e deleve
Употреба: Земјоделство