а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандрагора

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отровна билка чиј корен наликува на човек поради што и се припишуваат волшебни својства.
Латински: Mandragora officinarum Англиски: Mandrake Албански: madërgonë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи