а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандоса

мандосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излаже, измами некого.
Англиски: cheat Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Гледај, да не те мандосаат да ти ги земат парите џабе.
2. (се мандоса) се излаже, се измами
Англиски: cheat Албански: mashtrohet, gënjehet
Изведенки
1. мандосува несв.
(се) мандосуваат
2. мандосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи