а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандолина

мн. мандолини
Вид збор: Именка, женски род
Жичен музички инструмент со 4 до 6 жици во форма на круша.
Англиски: mandolin
Употреба: Музика и танц
Изведенки
мандолински прид.
мандолинскиот
Пример: Мандолински оркестар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи