а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандат

мн. мандати
Вид збор: Именка, машки род
1. Овластување дадено некому со кое може нешто да работи, да застапува некого, обично на определено време.
Англиски: mandate Албански: mandat
Употреба: Политика
Примери:
пратенички мандат
2. Времето, рокот на траење на овластувањето.
Англиски: mandate Албански: mandat
Примери:
директорски мандат
3. Овластување што го дава претседателот на државата за составување влада.
Англиски: mandate Албански: mandat
Употреба: Политика
Примери:
Му довери мандат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи