а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандатен

мандатниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мандат.
Примери:
Мандатна комисија.
Изведенки
мандатно прил.
Пример: Мандатно го казниле возачот на автобусот.
Израз: Мандатна казна - казна што cе изрекува на самото место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи