а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандатар

мн. мандатари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прима мандат; овластено лице.
Употреба: Политика
Изведенки
мандатарски прид.
мандатарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи