а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандари

мандарат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. мандоса, мандосува
Албански: sillem, endem
Употреба: Разговорно
2. Прави нешто безвредно, неквалитетно.
Англиски: bungle Албански: bëj shkel e shko
Употреба: Разговорно
3. (се мандари) Се вртка бесполезно, бесцелно.
Англиски: loiter Албански: vërtitem, sillem kot
Употреба: Разговорно
Примери:
По цел ден се мандари низ дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи