а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандарина

мн. мандарини
Вид збор: Именка, женски род
1. Дрво што расте во јужните краишта, слично на портокал, но со помали плодови со сладок вкус и убав мирис.
Латински: Citrus nobilis Англиски: tangerine Албански: mandarinë, mandalinë
Употреба: Ботаника
2. Плод од такво дрво.
Англиски: tangerine Албански: mandarinë, mandalinë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи