а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мангупарија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Група мангупи.
Англиски: rascals Албански: grupë vagabontësh
Примери:
Тргни се од таа мангупарија, не се тие за тебе.
2. (мн. мангупарии) Мангупска постапка.
Англиски: rascality Албански: punë vagabonte
Примери:
Доста со тие мангупарии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи