а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манго

мн. манга
Вид збор: Именка, среден род
1. Тропско овошно дрво со бујно разгрането стебло, со крупни плодови во светложолта боја;
Латински: Mangifera indica Англиски: mango Албански: mango
Употреба: Ботаника
2. Плод од такво дрво.
Англиски: mango Албански: mango
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи