а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мангар

мн. мангари
Вид збор: Именка, машки род
Стара турска бакарна пара со мала вредност.
Англиски: pence Турски: mangır
Употреба: Архаизам
Изрази
Немам ни мангар - немам ништо.
Ни мангар не дава (за тоа) - не му е грижа, не cе грижи, не се интересира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи