а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манган

(само едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Сребреникавобел тврд метал што се користи во металургијата, медицината и др.
Латински: Manganesium (Mn) Англиски: manganese
Употреба: Хемија
Изведенки
мангански прид.
манганскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи