а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мана

мн. мани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4795
1. недостаток, грешка
Англиски: defect, flaw Турски: mana Албански: e metë, gjymtim
Примери:
Постојано му наоѓаше мани во работата.
2. Габично заболување кај растенијата, обично кај виновата лоза, што настапува по дожд.
Албански: sëmundje te bimët
Употреба: Ботаника
3. (само едн.) Според Библијата - зрнеста храна со која бог ги хранел Израелците додека ја поминувале Синајската Пустина.
Англиски: manna Албански: manë
Употреба: Религија