а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манастир

мн. манастири
Вид збор: Именка, машки род
Црква со придружни објекти во кои во заедница живеат монаси или монахињи.
Англиски: monastery Турски: manastır Албански: manastir
Употреба: Религија
Изведенки
1. манастирче ср.
мн. манастирчиња
дем.
2. манастирски прид.
манастирскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи