а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамут

мн. мамути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31230
Предисториско животно слично на слон, но со поголеми размери.
Латински: Еlерhаѕ primigenius Англиски: mammoth
Употреба: Зоологија
Примери:
Мамутите се блиски роднини на денешните слонови од Индија.