а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамуза

мн. мамузи
Вид збор: Именка, женски род
Метален дел на петицата на задниот дел од чизмите со кој се подбуцнува коњот при јавање.
Англиски: spur Турски: mahmuz
Примери:
Го бодеше коњот со мамузите за да трча побрзо.
сребрени мамузи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи