а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамлив

мамливиот
Вид збор: Придавка
1. лажлив
Англиски: lying
Примери:
Се дружеше со сомнителни и мамливи луѓе.
2. примамлив, предизвикувачки
Англиски: attractive
Примери:
Цела вечер го гледаше со мамлив поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи