а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамка

мн. мамки
Вид збор: Именка, женски род
Нешто со што се мами.
Англиски: bait
Примери:
Бараше мамки за риби.
Изведенки
мамец м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи