а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маменица

мн. маменици
Вид збор: Именка, женски род
1. лага, измислица
Англиски: lie Албански: gënjeshtër, rrenë
Примери:
Не кажувај ми маменици, ја знам вистината!
2. мамење
Англиски: scam Албански: mashtrim
Примери:
Тоа беше маменица, отпосле сфатив!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи