а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мама

мн. мами
Вид збор: Именка, женски род
Назив за сопствената мајка обично во фамилијарни односи, мајка ми / ни.
Англиски: mom Албански: mami
Примери:
Мама ми кажа да учам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи