а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малцинство

мн. малцинства
Вид збор: Именка, среден род
1. (едн.) Помала група.
Англиски: minority Албански: pakicë
Примери:
Жените се малцинство во политиката.
Парламентарно малцинство.
2. Помала етничка група различна од мнозинството во државата.
Англиски: minority Албански: minoritet, pakicë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Национално малцинство.
Изведенки
малцински прид.
малцинскиот
Пример: Малцински групи. Малцински права. Малцински театар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи