а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малцина

Вид збор: Прилог
Само за лица од машки пол и за мешани лица - незначително по број, малкумина.
Англиски: few
Примери:
Малцина дојдоа на прославата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи