а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малуброен

малубројни
Вид збор: Придавка
Што е во мал број.
Англиски: few
Примери:
Таа била малубројна групација на заслепени, а можеби и добро потплатени поединци.
Изведенки
малубројност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи