а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малтретира

малтретираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Лошо постапува, тормози, угнетува некого или нешто.
Англиски: maltreat, abuse Албански: maltretoj
Примери:
Треба да се спречи малтретирањето на децата.
Тој ја малтретираше жената.
2. (се малтретира) се измачува
Англиски: toil Албански: maltretohet, mundohet
Примери:
Цел ден се малтретираше со истата работа.
Изведенки
малтретирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи