а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малтер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Смеса, обично од песок, вар и вода што се користи за ѕидање и премачкување.
Англиски: mortar
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Фасаден малтер.
Изведенки
малтерски прид.
малтерскиот
Пример: Малтерска обработка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи