а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малтерисувач

мн. малтерисувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што малтерисува ѕидови и фасади.
Англиски: plasterer
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој работи како ѕидар и малтерисувач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи