а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малтериса

малтерисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обложи со малтер.
Англиски: plaster
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајсторите за неколку дена ја малтерисаа куќата.
Изведенки
1. малтерисува несв.
малтерисуваат
2. малтерисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи