а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малокалибарски

малокалибарскиот
Вид збор: Придавка
Што е со мал калибар, обично за оружје.
Употреба: Воен термин
Примери:
малокалибарска пушка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи