а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малодушен

малодушниот
Вид збор: Придавка
Што е без верба во себе, нерешителен.
Англиски: timid
Примери:
Не биди толку малодушен, ќе се среди работата.
Изведенки
1. малодушно прил.
Пример: Зборуваше малодушно.
2. малодушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи