а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малина

мн. малини
Вид збор: Именка, женски род
1. Растение во вид на грмушка со црвени сочни плодови.
Латински: Rubus idaeus Англиски: raspberry Албански: mjedhër
Употреба: Ботаника
2. Сок од ова растение.
Англиски: raspberry Албански: mjedhër
Употреба: Гастрономија
Примери:
Дај една малина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи