а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мале

Види и: мајка (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
мајка
Англиски: mother
Употреба: Архаизам , Деминутив
Примери:
Мори мале, стара мале!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи