а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малер

мн. малери
Вид збор: Именка, машки род
несреќа, незгода, неволја
Англиски: mishap Француски: malheur
Примери:
Му се случи малер да си ја скрши ногата пред настап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи