а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малерозен

малерозниот
Вид збор: Придавка
Што постојано му се случува малер.
Примери:
Цел живот беше малерозен.
Бројот 13 е малерозен, носи несреќа и треба да се избегнува.
Изведенки
малерозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи