а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маленкост

(едн.) маленкост
Вид збор: Именка, женски род
Особина на тоа што е мало.
Англиски: lowliness
Употреба: Иронично
Примери:
Со нашата маленкост им помогнавме на нашите пријатели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи