а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малее

малеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се смалува, станува помал.
Англиски: decrease
Примери:
Со годините сѐ повеќе малееше, стануваше ситен како дете.
Изведенки
малеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи