а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малверзација

мн. малверзации
Вид збор: Именка, женски род
Злоупотреба, проневера, затајување; незаконско работење.
Англиски: embezzlement
Употреба: Правда
Примери:
Од работа го избркаа поради неговите малверзации.
Изведенки
малверзациски прид.
малверзацискиот
Пример: Малверзациски постапки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи